Rośliny ogrodowe – budleja

Coraz częściej w polskich ogrodach ukazują się imponujące krzewy ozdobne, które nieraz pochodzą z bardzo odległych zakątków. Właściwym przykładem takiej rośliny ozdobnej, które na stałe zagościła w przydomowych ogrodach Polaków, jest budleja, która wywodzi się z Chin oraz Japonii. Jest to krzew ozdobny, który występuje w licznych odmianach, są to zarówno odmiany karłowate, jak również rośliny, które osiągają dosłownie 5 m wysokości.

Nie powinno zatem być zaskoczeniem, że takie krzewy ze względu na ocieplenie klimatu, dobrze sprawdzają się na działkach, czy także w ogrodach. Pamiętajmy również o tym, że jest to roślina, która dostępna jest w licznych odmianach kolorystycznych, a zatem zarówno w kolorze fioletowym różowym, ale także białym.
Rośliny ozdobne – co warto wiedzieć na temat gatunku Budleja?
Głównie trzeba zaznaczyć, że jest to roślina ozdobna, która odznacza się kłosowatymi kwiatami. Potocznie nazywana jest również motylim krzewem, ponieważ jest licznie obsiadana przez motyle, które zwabione są pięknym zapachem tej rośliny. Warto też zaznaczyć, że ta roślina ozdobna ma dosyć duże oczekiwania jeżeli już chodzi o wodę, w sytuacji upalnych letnich dni musi być obficie podlewana, tak by nie zwiędła. W dodatku, nie dobrze znosi też niskie temperatury, szczególnie w początkowej fazie rozwoju, dlatego musi być zimą w specjalny sposób okrywana. A co najbardziej istotne, w sytuacji odmian niskich, które nie osiągają zbyt dużego wzrostu, może być uprawiana w specjalnych pojemnikach, a zatem taka budleja będzie zdobiła balkony i tarasy. Spośród licznych odmian największą popularnością cieszy się odmiana skrętolistna, jak również odmiana Davida. Ogromną pozytywną cechą odmiany skrętolistny jest to, że wyróżnia się wyższą niż inne odmiany odpornością na mrozy. Co najistotniejsze, może osiągać imponujące wymiary, ponieważ sięgające wręcz 4 m. Warto pamiętać również o tym, że ta odmiana całkiem dobrze znosi niskie zasoby wody, jak również wysokie nasłonecznienie. Charakteryzuje się występowaniem drobnych kwiatów, które tworzą kwiatostany o kolorze błękitnym. Warto pamiętać jednakże o tym, że bez względu jaką odmianę tej rośliny wybierzemy, powinniśmy szczegółowo zapoznać się z jej wymaganiami, dotyczącymi zarówno warunków glebowych, jak także odpowiedniej ilości wody.

Zobacz: budleja.